آب بندی استخر کشاورزی

آب بندی استخر کشاورزی

استخر های کشاورزی برای ارائه خدمات کشاورزی به کار می روند. ذخیره و استفاده از آب مورد نیاز در فصل گرما توسط این استخر ها صورت می پذیرد. آب مورد نیاز از طریق رودخانه، چشمه، چاه و باران در این استخر ها ذخیره می شود تا در فصول گرم و کمبود آب بتوان از آن ها برای زمین های کشاورزی و شیلات بهره برد.

در این میان آب بندی مخازن استخر بسیار ضروری و مهم است. نحوه آب بندی مخازن به عوامل متعددی بستگی دارد. بسته به اینکه استخر مورد نظر از بلوک سیمانی، آجر، فایبرگلاس و یا بتن ساخته شده باشد، شیوه آب بندی متفاوت خواهد بود. عمق و حجم آب استخر نیز در این مورد بسیار تاثیر گذار است و باید مورد بررسی قرار گیرد.

پوشش ژئوممبران

یکی از پوشش های مناسب برای آب بندی استخر های کشاورزی، استفاده از پوشش ژئوممبران است. ژئوممبران در واقع یک پلیمر است که از مقاومت بالایی برخوردار می باشد. این پوشش از پلی اتیلن و کربن سیاه ساخته می شود. ژئوممبران در برابر آب بسیار مقاوم بوده و فضایی نفوذ ناپذیر را برای استخر های کشاورزی به وجود می آورد. در این میان طول عمر بسیار بالای این پوشش سبب استفاده گسترده آن ها در جهت آب بندی مخازن شده است.

از مزایای پوشش ژئوممبران می توان به مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش، نور خورشید، گرما و سرما اشاره کرد. ژئوممبران روشی سریع است که سبب کاهش هزینه های لازم نیز می گردد. علاوه بر این ها مانع اتصال خزه و جلبک نیز می گردد.

روش های دیگر آب بندی استخر کشاورزی

از روش های دیگر آب بندی مخازن استخر، نرمه ماسه سیمان و پلاستر با استفاده از چسب بتن و یا مواد آب بند است که این روش به دلیل نفوذ پذیری توصیه نمی گردد.

در استخر های بتن مسلح می توان از روش پوشش های نفوذگر کریستال شونده استفاده کرد که این پوشش ها فقط در مورد استخر های بتن مسلح کاربرد دارند.

پوشش های سوپر الاستومری پایه سیمانی –اکرلیکی نیز روش دیگری است که به دلیل مقاومت بالا و تحمل تنش می تواند گزینه مناسبی باشد.