انتخاب کفپوش مناسب

انتخاب کفپوش مناسب

در ساختمان سازی بتن ها نقش اساسی دارند به طوری که می توان گفت سایر مصالح ساختمانی کاربرد بیشتری دارند. بیشتر ساختمان های موجود از بتن ها ساخته شده اند. ساختمان های مترو، پل ها و سدها و ساختمان های مسکونی و اداری همه از بتن هستند. امروزه بتن انواع گوناگونی دارد که یکی از انواع پرکاربرد آن بتن سخت رنگی می باشد. در مکان هایی که عبور و مرور در آن زیاد است و یا سالن هایی که در آن وسایل سنگین جا به جا می شوند از بتن سخت رنگی به عنوان کفساز، توصیه می شود.
مقاومت بالای فیزیکی و مکانیکی این کفپوش را برای محل های پر رفت و آمد و شلوغ مناسب کرده است زیرا مانع از سایش کف می شود و طول عمر بالاتری دارد و همین مسئله باعث کاهش هزینه ها در دراز مدت خواهد شد.
این بتن ها تنها به یک رنگ خلاصه نمی شوند بلکه تنوع رنگی در پودر بتن سخت رنگی امکان پیاده سازی کف پوشی رنگی را به وجود خواهد آورد. اضافه کردن دانه های رنگی به صورت پاششی و هم زمان با بتن ریزی آغاز می شود تا در نهایت سطحی مقاوم و صاف و صیقلی را پدید آورد.بتن سخت ساخته شده با پایه ی سیمان و ترکیب مواد معدنی و مصنوعی به وجود می آید. این محصول در کفسازی صنعتی و بعد از انجام زیر سازی قابل اجرا خواهد بود. کاربردهای این کفپوش در سراسر دنیا شناخته شده و استفاده از آن در حال رواج است. محل هایی که می توان از بتن سخت برای کفسازی استفاده کرد عبارت اند از:انبارهای صنعتی، صنایع سنگین، در محیط های نظامی، صنایع نفت و گاز، معادن و …
کف پوش های بتنی حتی با استفاده از مواد سخت کننده و تقویت کننده بر روی سطح برای استفاده به عنوان لایه نهایی، معایبی دارد که باعث می شود نتوان به عنوان یک لایه نهایی مناسب به آن اکتفا کرد.
در مقایسه با این نوع کفپوش ها، کفپوش اپوکسی صنعتی یا کفپوش پلی اورتان معرفی می شود که جهت حفاظت از سطح بتن بسیار کارآمد بوده و بیشتر ضعف های بتن سخت را پوشش می دهند.
اپوکسی دامنهٔ کاربرد گسترده‌ای دارد، از جمله در مواد رنگ اپوکسی، کف پوش اپوکسی، اپوکسی گرانیتی، اف‌آرپی و چسب‌ها.

اپوکسی صنعتی به دلیل خواص آنتی باکتریال و ضد خورندگی بیشتر در بیمارستان‌ها و در آزمایشگاه‌ها و لوله‌های صنعتی کاربرد دارد. اپوکسی معمولاً به صورت یک لایهٔ نازک روی سطح بتن استفاده می‌شود
اپوکسی آمین بعلت نداشتن حلال و در نتیجه کاهش حجم بیشتر کاربرد چسب و کفپوش اپوکسی صنعتی را داراست و اپوکسی پلی آمید که بیشتر به عنوان رنگ اپوکسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
امروزه با تحقيقات انجام شده در زمينه توليد مواد كامپوزيت، ساندويچ پانل ها به عنوان يكي از مصالح ساختماني سبك و مقاوم توليد مي شوند. پانل هاي سبك با قابليت مقاومت بالا اولين بار در ساخت آشيانه هواپيما های جنگي در طي جنگ دوم جهاني مورد استفاده قرار گرفته اند از آن زمان و با پيشرفت در زمينه طراحي و ساخت اين مواد امروزه ساندويچ پانل ها در سطح وسيعی از ساخت شاتل های فضايی گرفته تا توليد درب های معمولی ساختمان های اداری و مسكونی كاربرد دارند.
این عایق نرم و انعطاف‌پذیر است ، مانند یک ساندویچ همبرگر که نان آن همبرگر را از دو طرف در بر گرفته است . ساندویچ پانل‌ها معمولاً از موادی مانند پلی اورتان ، پلی استایرن،XPS ، پشم سنگ و پشم شیشه تولید می‌شوند.
طراحی ساندويچ پانل ها به منظور رفع نیازهایی مانند مقاومت حرارتی، آب بندی، مقاومت مكانيكی، مسائل بهداشتی، ايمنی در برابر حريق و مسائل زيست محيطی انجام شده است.
عايق بودن و دارا بودن جداره های داخلی و خارجی رنگی پانل های پيش ساخته سبب شده که يكي از بهترين مصالح براي ممانعت از نفوذ آب و هدر رفتن انرژي به شمار روند. ساندويچ پانل ها روشهای بسيار آسان و اقتصادی براي تمام نيازمندی های ساختمانی ارائه می دهند و قابل استفاده در ساختمان های صنعتی ، انبارها ، ساختمان های پيش ساخته، سالن های ورزشی و استخرهای شنا، تجهيز كارگاه، سالن های پرورش طیور، سيلو ها و ساختمانهای نظامی و دولتی و شخصی مي باشند.