فراورده های پلیمری

پلی اورتان کف از دیدگاه تامین قوانین محیط زیست، مناسبترین، کم هزینه ترین و کم قیمت ترین کف پوش برای صنایع مختلف است. در سال های اخیر، استفاده از کف پوش های پلی اورتان به دلیل کاهش قیمت نسبت به قبل افزایش فراوانی داشته است.
پلی اورتان کف بر پایه‌ رزین پلی اورتان در کارخانه تولید شده و بر روی کف های بتنی بشکل یک پارچه و بدون درز اجرا می‌شود. کف پوش پلی اورتان در زمان اجرا به صورت هموار می‌باشد. یعنی در حالتی که بر روی کف و سطح ریخته می شود، روی کف به شکل هموار در می‌آید و یک سطح بسیار صاف و زیبا ایجاد می گردد. بطور کلی پلی اورتان کف ضد UV  هستند. از این رو برای سطوحی که در معرض نور آفتاب و خورشید و نیز برای کف پوش سالن ورزشی و کف پوشی ورزشی در فضای باز بسیار مناسب می‌باشند. همچنین کف پوش صنعتی پلی اورتان انعطاف ‌پذیری بالایی دارد به همین دلیل در شرایطی که سطح تحت لرزش و ارتعاش باشد مناسب می‌باشد به همین دلیل بهترین گزینه برای کفپوش سالن ورزشی است. کفپوش پلی اورتان چسبندگی خیلی خوبی به سطوح مختلف فلزی ، بتنی ، سرامیکی و سنگی دارد.
به تازگی ساخت قطعات تزئینی با استفاده از رزین اپوکسی شفاف وسعت پیدا کرده است. کاربرد های وسیع رزین اپوکسی موجب بوجود آمدن انواع مختلف رزین‌های اپوکسی از رزینهای مورد استفاده در صنایع کامپوزیت و هوافضا گرفته تا رزین اپوکسی شفاف که برای ساخت قطعات تزئینی، نگاره‌های هنری و کف پوش‌های 3بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
دو نوع رزین اپوکسی شفاف وجود دارد که نوع اول رزین اپوکسی شفاف مخصوص ساخت قطعات تزئینی و ظریف (مثل بدلیجات) و نوع دوم مخصوص ساخت قطعات حجیم و بزرگ که دارای ضخامت بالا می‌باشند (همانند میزهای ترکیب با چوب) است.به دلیل اینکه فرایند پخت رزین نوع دوم سرعت کمتری دارد و در حین پخت حرارت زیادی تولید نمی‌شود، بنابراین از رزین نوع دوم، در مواردی که حجم و ضخامتی بیشتری نیاز است در یک مرحله اجرا شود ، استفاده می‌شود.
در فصول‌ سرد سال، اتفاقی که بسیار شایع می‌باشد این است که رزین اپوکسی متمایل به رنگ سفید و شیری می‌شود و نهایتا ممکن است بصورت جامد سفید رنگ درآید. این سفید شدن رزین به دلیل ایجاد کریستال‌های رزین است که به علت سرمای محیط رزین ایجاد می‌شود. اگر از رزین در این حالت استفاده شود، محصول نهایی شفافیت کامل نخواهد داشت و مات خواهد بود. برای حل این مشکل کافی است رزین را مقداری گرم کرده و در دمای حدود ۵۰ درجه سانتیگراد قرار دهید تا به حالت شفافیت کامل برگردد.
با افزایش استفاده از افزودنی های بتن در دهه های اخیر در جهان و نتایج مطلوب افزودنی های بتن در تهیه بتن‌ هایی بادوام ، مقدار استفاده و پتانسیل تولید این محصول در کشور ، افزودنی های بتن این قابلیت را دارد که به عنوان یک کالای صادراتی با ارزش افزوده مطرح گردد. مصرف افزودنی‌ های بتن موجب صرفه ‌جويي هاي گوناگون در هزینه ها به طور مستقیم ، غیرمستقیم و پنهان می گردد. از صرفه‌ جويي‌ های مربوط به افزودنی های بتن مي‌توان به ‌کاهش مقدار مصرف سيمان و آب ، افزايش بهره‌ وری نيروی انسانی ، کاهش هزينه ‌های حاصل از افزایش کيفيت بتن ، کاهش زمان انجام کار، افزايش مقاومت‌ های مکانيکی ، اطمينان از يک دستی توليد و کاهش هزينه ‌های سرمايه‌ گذاری ، کاهش استهلاک تجهيزات و ماشين‌آلات و … اشاره کرد. با احتساب قیمت افزودنی های بتن نیز در نهایت کار صرفه جویی خواهد شد.