پلیمر و تاریخچه

پلیمر و تاریخچه

پلیمرها دسته های بزرگی از مواد می باشند که از اتصال مولکول های کوچک تکراری یا به اصطلاح مونومر تشکیل شده اند. روش اتصال مولکول ها به یک دیگر را پلیمره شدن می گویند. نام گذاری بسیاری از پلیمرها با اضافه کردن پسوند پلی به اول نام مونومر تشکیل دهنده آن ها انجام گرفته است بعنوان مثال پلی اتیلن از مونومر اتیلن و پلی پروپیلن از مونومر پروپیلن ساخته شده است.

پلیمرها قیمت به نسبت پائینی دارند. به سادگی تهیه و تولید می شوند. همچنین دارای چگالی پائین، خواص فیزیکی مکانیکی و شیمیایی متنوع و قابل تبدیل می باشند.

ریشه کلمه پلیمر:

در زبان یونانی پلی (Polys) به معنی چند تا Meros به معنی واحد یا بخش می باشد. Mer کوچکترین جز زنجیره پلیمر است.

تاریخچه پلیمر:

صنعت پلیمر در سال 1868 میلادی با ساخت سلولوئید توسط جان وزلی هیت شروع شد. نخستین وسایلی که به وسیله پلیمر ساخته شد شانه، برس و توپ بیلیارد بود.

کراتین نخستین پلاستیک طبیعی بود که در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت. همچنین نخستین پلیمر کاملأ سنتزی که در اندازه تجاری ساخته شد مربوط به سال 1909 میلادی توسط دانشمند بلژیکی به نام ” لئو باکندو ” بود. این پلیمر کاملا سنتزی تحولی بزرگ در صنعت پلیمر بوجود آورد. این پلیمر رزینِ فنل فرمالدهید نام داشت و نام تجاری باکلیت (Baklit) روی آن گذاشتند.
از ابتدا تا امروزه Baklit در طیف وسیعی از محصولات مورد ستفاده قرار گرفته است. از مهم ترین کاربردهای آن در امروزه ساخت سوییچ های الکتریکی و پریزهای برق است.
جهت کسب اطلاعات و دانش بیشتر شما را به مطالعه مقالات مفصل تری در خصوص اپوکسی ، پلی اورتان ، افزودنی های بتن و بتن الیافی دعوت میکنیم.