کفپوش مناسب سالن های ورزشی

در دهه های اخیر انواع مختلفی کفپوش های صنعتی وارد بازار شده و ما با گزینه های زیادی در انجام یک پروژه روبرو هستیم.

استفاده از بتن سخت رنگی، کف پوش پلی اورتان و کف پوش های اپوکسی که به انواع مختلفی تقسیم می شود مثل اپوکسی شفاف و رنگی، بسته به نوع کاربردشان بسیار متداول شده است. البته کاربرد اپوکسی شفاف به دلیل زیبایی خاصی که دارد در منازل و سالن های تشریفاتی نیز گسترش پیدا کرده است. بتن سخت رنگی نیز به دلیل خصوصیات منحصر به فردی که دارد بیشتر برای کفپوش پارکینگ ها و سالن های صنعتی و محیط های پر رفت و آمد با وسایل سنگین کاربرد دارد.

حال می خواهیم بررسی کنیم که کدام نوع این مواد برای یک سالن ورزشی و کدام برای زمین سر باز مناسب می باشد.
پلی وینیل کلراید که به اختصا ر پی وی سی گفته می شود، یک پلیمر ترموپلاستیک است که در اشکال متنوع کاربرد های وسیعی در زندگی ما پیدا کرده است. یکی از کاربردهای پی وی سی، استفاده برای کفپوش سالن های سرپوشیده ی ورزشی در گذشته بود.
پی وی سی در رنگ های متنوع تولید می شد که بسته به نوع سالن (والیبال، بسکتبال، هندبال، فوتسال) از رنگ مناسب استفاده می شد. از مزایای کفپوش های پی وی سی می توان به سبکی، عایق بودن در مقابل گرما وسرما و مقاومت در برابر آتش سوزی اشاره کرد.
اما به دلیل ضعف های این کفپوش از جمله داشتن درز و لبه احتمالی، فرسایش سریع کفپوش های رولی PVC، احتمال جدا شدن و درآمدن در اثر شستشو، عدم امکان ترمیم موضعی و مزایای کفپوش های جدید اپوکسی و پلی اورتان بیشتر سالن ها به استفاده از این کفپوشها روی آورده اند.

کفپوش های پلی اورتان و اپوکسی نیز بسته به کاربرد زمین و یا سالن ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند.
برای کفپوش دو میدانی یا پیست پیاده روی یا زمین بدمینتون از کفپوش پلی اورتان بدون درز استفاده می شود و همچنین کفپوش فضای بازی کودکان که از جنس لاستیک با ضخامت بالا هستند پلی اورتان می باشد.
این نوع کفپوش ورزشی در برابررشد باکتری و قارچ و نور خورشید مقاوم بوده و همچنین قابلیت ضربه پذیری بالایی دارد که سبب می شود احتمال صدمه دیدن ورزشکار به حداقل برسد.

موارد لازم قبل از اجرای کفپوش اپوکسی و پلی اورتان
برای اجرای کفپوش پلی اورتان یا اپوکسی در سالن های ورزشی به یک سطح بتنی یا موزاییک شده نیازداریم. روش آماده سازی و اجرای کفپوش ورزشی نیز شبیه سایر کفپوش ها است و فقط مواد رویه آن با سختی در واحد60 یا70 اجرا می گردد.
در صورتیکه سطح صاف باشد، کفپوش ورزشی اپوکسی یا پلی اورتان عمدتا با ضخامت حداکثر 3 میلی متر اجرا می شود و لایه نهایی باید بصورت پوست پرتقالی اجرا گردد.
اهداف از اجرای لایه نهایی:
عدم بازتاب نور در یک جهت و جلوگیری از آزار چشم ورزشکاران
جلوگیری از سرخوردن